Satılık Tekneler

X49 MKII Versiyonu ile Tanışın!
8/3/2023 X49 MKII Versiyonu ile Tanışın!							X49 MKII

Üst segmentin önde gelen İskandinav üreticilerinden Danimarkalı X-Yachts, pek çok yenilikle güncellediği YENİ X49’u yelken dünyasına duyurdu. Yeni X49 MKII, güncellenmiş gövdesi, yeni dümen palası, alçaltılmış ağırlık merkezi, kapalı mekanlarında daha fazla lüks ve tüm bunlara ilave olarak daha da iyi bir performans ile, 2018’de suya inen ve şu ana dek 50’den fazla satılan bir önceki versiyonun önüne geçiyor.

X49 MKII

Yachts Dizayn ve Mühendislik Direktörü Thomas Mielec’in bu yeni versiyon hakkındaki açıklaması şöyledir:
“Geliştirdiğimiz bu yepyeni versiyon, X56'nın daha küçük bir versiyonu olarak tanımlanabilir. X49 MKII, ilk versiyondan çıkarılan dersleri ve özellikle Pure X serisinin son iki üyesi X56 ve X43 MkII'nin görsel görünümünü içeren doğal bir evrimdir. Sürekli geliştirme çabamız sayesinde X49 MKII’yi bu modellerin de daha ötesine taşımış bulunuyoruz.“

X49 MKII

X49 MKII modelindeki yenilikler ise şöyledir :

Yeniden tasarlanan kıç aynalık, havuzluk, ve S şekilli baş bodoslama tasarımı

Yeniden yapılan tasarım sayesinde, X56’da olduğu gibi havuzluk mezarnası ilavesi ve daha geniş ayak destekleri kullanımıyla dümen mahallinde hem ayakta, hem de oturarak kullanımı daha da iyileşmiş bulunuyor. Optimize edilen vinç pozisyonları sayesinde daha kolay yelken kullanımı kolaylaşırken, boyu uzatılan havuzluk oturakları sayesinde konfor artıyor.

X49 MKII

X56 modelinden tanıdığımız, “S” formundaki karakteristik baş bodoslama sayesinde standard karbon bowsprit’in (baston/cıvadra) boyu daha da uzarken, paslanmaz çelik çıpa yuvasının da daha iyi entegre olması sağlanıyor.
Boyu uzatılan bowsprit aynı zamanda daha büyük gennakerlerin daha rahat kullanımını sağlayarak, rüzgaraltına seyir performansını artırıyor.

Havuzluktan kıç aynalığa geçişin yeniden dizayn edilerek X56’daki gibi daha açık ve sportif görünüşlü hale getirilmesiyle X49 MKII, özellikle kıçtankara edildiğinde daha çekici bir tekne haline geliyor.

X49 MKII

Gövde, güverte ve üst güverte

Yeni havuzluk mezarnası dizaynı sayesinde vinç pozisyonları, daha etkili bir yelken kullanımı sağlamak üzere yeniden ayarlandı. Üst güverte lumbozları tamamıyla flush (hemzemin) olacak, yani görünürde menteşe olmayacak şekilde tekrar dizayn edildi.

Açılır lumbozların sayısının artırılmasıyla salonda havalandırma iyileştirildi. Lumbozların görünümü güncelleştirilerek boyutları büyütüldü ve kabinlerin %50 daha aydınlık olmaları sağlandı. Pulpit ve puşpitler daha modern bir görünüme sahip olacak şekilde güncellendi. Puşpitlerde artık X56’da olduğu gibi entegre kıç ıstralya chainplate’leri bulunuyor.

X49 MKII

Geliştirilmiş performans

Güncellenen dümen palası dizaynı suda daha iyi bir tutunma sağlıyor ve sürtünmeyi azaltıyor. Bu sayede hem sürat artıyor, hem de uzun seyirlerde daha konforlu bir kullanım mümkün hale geliyor. Gövde ve güvertede uygulanan yeni yapısal mühendislik teknikleri sayesinde toplam ağırlık azaltıldı ve teknenin ağırlık merkezi daha aşağıya çekildi. Daha da büyüyen rüzgaraltı yelken alanı ile birlikte bu çalışma, X49 MKII’nin önceki MKI modelinden daha performanslı olması sağlandı.

X49 MKII

İç mekân

Her iki banyo/tuvalet, daha dayanıklı ve kullanıcı dostu olacak şekilde yeniden dizayn edildi ve görünümleri yenilendi. Bu esnada Corian tezgahlar gibi kaliye unsurları da aynen muhafaza edildi. Lüks iç mekânı tamamlayan bir unsur olarak salonda saklama ve depolama yerlerine daha iyi ve kolay erişim mümkün kılındı.

Aküler

X-Yachts mühendislik departmanının uzun süredir yaptığı çalışmalar neticesinde tüm modellerde, JEL ve AGM yerine KURŞUN KARBON akülerin kullanılmasına karar verildi. X49 MKII’de de bu yeni tip aküler kullanılıyor.


X49 MKII

Mustafa Soyutürk

Telefon : 0533 465 44 16 
E-mail  : info@x-yachts.com.tr 

www.x-yachts.com

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint