Satılık Tekneler

Rolex Sydney Hobart Yat Yarışı’na Start Veriliyor
12/13/2012
Altmışsekizinci Rolex Sydney Hobart yat yarışına 79 teknenin katılacağı açıklandı.  10.3 metre ile 30.48 metre arasında değişen boylarda yatlardan oluşan bu filonun içinde üç uluslar arası katılımcı, daha önce aynı yarışı kazanan 9 tekne ve son yılın şampiyonu da bulunuyor.  Avustralya’nın tüm eyaletleri ve başkent bölgesi de yarışta temsil ediliyor.

30 metrelik dört maksi-yat (Ragamuffin-Loyal, Wild Oats XI, Wild Thing ve Lahana) yarışın başını çekecek bir grup oluşturacak gibi görünüyor.  Tabii bunlara kafa tutacak eski rakipleri de bulunuyor.  Bob Oatley’in Wild Oats XI teknesi beş kez yarışı ilk bitiren tekne olma ünvanını kazanmış, ve 2005’teki 1 gün 18 saat 40 dakika 10 saniyelik derecesiyle rekoru elinde bulunduruyor.  Bu rekoru takip eden yıllarda olumsuz hava şartlarının da etkisiyle bu dereceyi egale etmek mümkün olmadı.

Rolex Sydney Hobart Yat Yarışı’na Start Veriliyor 

Geçen yılki yarışta Investec Loyal Wild Oats XI’i 3 dakika 8 saniyelik küçük bir farkla geride bıraktı, ve bu yıl da efsanevi Syd Fischer’in kumandasında ve bu kez Ragamuffin-Loyal adı altında Wild Oats’a en büyük rakip durumunda. Fischer yarışa 44’üncü kez  katılıyor ve mürettebatının yarışta iki kez (1988 ve 1990) zaman rekoru kıran ve 1992 de overall birinciliğe sahip olan bu müthiş Avustralyalı yatçının zeka ve tecrübesinden faydalanacağı şüphesiz.

Rolex Sydney Hobart Yat Yarışı’na Start Veriliyor 

Yarışın overall birincisine verilen Tattersall’s Kupası en arzulanan ödül ve teorik olarak 79 teknenin tamamının bunu kazanma olasılığı mevcut.  Hava şartları, ekip çalışması, ustalık ve şans faktörlerinin tamamı sonucu belirleyecek etkenler olacak.  Rolex’in 2002 yılında yarışın sponsorluğunu üstlenmesinden bu yana biri dışında tüm overall birincilikleri katılımcıların büyük çoğunluğunu oluşturan 40-65 feet aralığındaki tekneler tarafından kazanılmış.  Geçen yılın birincisi Loki başarılı bir sezonun ardından 1965 yılından beri ünvanını koruyabilen ilk tekne olmayı hedefliyor.

Rolex Sydney Hobart Yat Yarışı’na Start Veriliyor 

Yarışa gelenek olduğu üzere 26 Aralık günü yerel saat ile 13:00’te start verilecek.  Avustralya’nın yaz aylarının neşeli atmosferini yaşadığı günlerde yüz binlerce izleyici Sydney limanında kıyıdan ya da denizin üstünden, televizyon ve internet aracılığıyla yarışa start verilmesine tanık olacak ve bu heyecanı paylaşacak.  Hobart’ta bu önemli yarışı ilk tamamlayacak tekneleri de tüm dünya merak ve sabırsızlıkla bekleyecek.


Yatvitrini.com
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint