Satılık Tekneler

Metanol Yakıtlı Konsept Zero.63
11/1/2023 Metanol Yakıtlı Konsept Zero.63 Archipelago Yachts’ın Chartwell Marine iş birliğiyle geliştirdiği, metanol ile çalışan katamaran gövdeli motoryat konsepti tanıtıldı. Archipelago zero.63 model isimli tasarım, dünyanın ilk metanol yakıtlı hususi kullanım odaklı deniz taşıtı özelliğini taşıyor. 

Zero.63

Metil veya etil alkol ile çalışan deniz taşıtı fikrini gerçeğe dönüştüren ilk büyük atılım, dünyanın önde gelen nakliye firmalarından Maersk tarafından yapıldı. Maersk, metanolü yakıt olarak kullanan 24 adet yük gemisi siparişinin tamamını 2030’da teslim almış olacak. Boyu 172 metre olan gemilerden birinin deneme seyri, geçtiğimiz Ağustos ayında Güney Kore’den Danimarka’ya gerçekleşmişti. 

Zero.63

Archipelago zero.63, paralel bir hibrit sisteme sahip. Bir çift metanol reformer sistemi, metanolden elde ettiği enerjiyle hidrojen yakıt hücrelerini kombine ediyor. Bu sistem ile motoryat, sıfır gürültüyle 10 knot’a kadar süratle seyir yapabiliyor. Tasarımda aynı zamanda doğrudan metanol enjeksiyon motoru da yer alıyor. Daha yüksek performans için kullanılabilen bu sistem sayesinde, motoryatın 22 knot sürate erişebileceği hesaplanıyor. Archipelago zero.63 katamaran gövdeli motoryatın, 10 bin litre hacmindeki metanol tankı ile 2500 deniz mili menzili olacağı bilgisi paylaşıldı.

Zero.63

www.archipelago-yachts.co.uk

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint