Satılık Tekneler

Halikarnas Yelken Kulübü kuruldu ve Bodrum tesisinin açılış yarışını yaptı!
1/8/2024 Halikarnas Yelken Kulübü kuruldu ve Bodrum tesisinin açılış yarışını yaptı!

Türkiye nin ilk “One design keel boat “ihtisas kulübü Halikarnas Yelken Kulübü (HYK) kuruldu ve Bodrum Bitez'deki yeni tesisinin açılış yarışını yaptı.  

Halikarnas Yelken Kulübü

Dünyanın ilk “one design“ sınıflarından birisi olan Dragon sınıfı; Türkiye'de 1956 yılında İstanbul ve İzmir filolarının kurulması ile başladı. Sonrasında sadece İstanbul'da devam ederken, 2013 yılında Bodrum'da toplanarak yeni nesil tekne filosunu güçlendirmiş ve BAYK çatısı altında yarışlarına başlamıştı. Bu 10 yıllık süreç 2023 yılının Nisan ayında, Turkish Grand Prix ve Mayıs ayında düzenlenen Arar Enerji Dragon Dünya Şampiyonası ile taçlanmıştı.

Halikarnas Yelken Kulübü

TYF bünyesinde bir sınıf sekreterliği ile başlayan, 2000'li yılların başında TYF bünyesinde bir sınıf birliğine dönüşen, farklı ve çok sınıflı Yelken Kulüplerinin çatısı altında faaliyet gösteren Türk Dragon Birliği, uzun süredir kendi kulüp ve tesislerinin hayalini kuruyordu .Bu nedenle 2021 de Türkiye’nin ilk “Sabit salmalı eş tekne“ yelken ihtisas kulübünü kurarak ilk adımını attı. En sonunda da bir hayal gerçek oldu ve 1 Aralık 2023 tarihi itibari ile Bodrum, Bitez'de fiilen faaliyete geçerek, kendi vinci ile yarış teknelerini suya indirdi. Ve 1-3 Aralık tarihlerinde yedi yarış gerçekleştirerek “Halikarnas Yelken Kulübü'' açılış yarışını yaptı. Era Yelken Kulübü'nün verdiği yarış yönetim desteği ile, Bitez koyunda yapılan 7 yarış sonrası sonuçlar aşağıdaki gibi gerçekleşti:

1.TUR 49 Champagne /2.TUR 54 Akmetal /3.TUR 40 Deryadil 

Halikarnas Yelken Kulübü

Yarış sonrası Vinç altında yapılan kupa töreni ile ödüller sahibini buldu. Ayrıca 2 Aralık gecesi yapılan yemekte, 2023 Turkish Dragon Prix ve Bodrum şampiyonasını çok başarılı bir şekilde icra eden Türk Dragon Birliği (TDB) Başkanı Arkun Demircan, görevini Can Polat ‘a devretti. 

28.10.2023 günü Londra’da Royal Thames Club‘da yapılan International Dragon Association (IDA) yıllık toplantısında Türkiye'yi Arkun Demircan ve Can Akbaşoğlu temsil etti ve 2027 Yılı için Gold Cup'a Bodrum Türkiye olarak aday olundu .Ayrıca Pınar Genç Çoskuner, IDA Technical Committee (TC) üyesi seçilerek IDA  kurumsal organizasyonundaki ilk Türk üye oldu.

 YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint