Satılık Tekneler

Ahtapot pişirme tekniği
12/7/2012 Değerli Denizciler,

Şimdi değineceğim mevzu çok kişinin pişirmeye cesaret edemediği, ve nedense etrafında bir giz perdesi varmış gibi davranılan, mahlukat- ı bahriyeden 8 kollu (tabii bir-ikisini müren kapmadıysa) ahtapot dostumuzla alakalıdır.

İlk evvela şunu söylemeliyim ki denizlerin bu güzide mahlukuna reva görülen işkence yersiz, lüzumsuz ve canicedir. Günümüzde ahtapot dövmenin yerini eğer gerek duyulursa derin dondurucuda bir müddet bekletmek tutacaktır. Kaldı ki teknede taze yakalanmış ahtapotu hemen pişirmenin tadı da başkadır.


Ahtopot pişirme tekniği  

Ahtapotla yapılabilecek bir çok lezzetli yemek olmakla beraber, bunların hemen hepsi önceden pişirilmiş ahtapotla yapılmaktadır. Bundan dolayı size ilk evvela temel ahtapot pişirme tarifini vereceğim. Bu tarifle pişen ahtapot sadece zeytinyağı-limonla yenilebileceği gibi, salata, göveç, kavurma, sote, makarna vb. tariflerde de kullanılabilir.

Malzemeler:

1 adet 3-4 kg'lık ahtapot
1 çay bardağı üzüm sirkesi
1 çorba kaşığı şeker
1 çorba kaşığı tuz
1 avuç tane karabiber
8-10 defne yaprağı


Ahtopot pişirme tekniği  

Satın alacağınız ahtapot sümüksü sıvıyla kaplı ve deniz kokulu olmalıdır. 2 kilonun altındaki ahtapot dişinizin kovuğunu doldurmayacağı gibi aslında yavru sayılır ve itibar edilmemelidir. En iyisi 3-4 kiloluk bir mahluk olacaktır. Aldığınız (ya da tuttuğunuz) taze ahtapotun kafa kısmını yandan yararak iç organlarını temizledikten sonra arzu ederseniz  birkaç kat poşete sarıp buzluğa atınız. Burada dinlenen ahtapotumuz artık pişirmeye hazırdır. Buzluktan çıkardığımız ahtapotu soğuk suda çözmemiz daha iyi olacaktır.

Ahtapotumuzu yıkayıp süzdükten sonra kalın tabanlı bir çelik tencereye koyalım...5-10 dk bekledikten sonra sızan suyunu da akıtalım. Diğer malzemeleri de yayarak ilave ettikten sonra kenarlarda çok az yer kalacak şekilde bir kapağı ya da tabağı tencerenin içine yerleştirelim. Tencerenin kapağını da sıkıca kapadıktan sonra ocağın en küçük (genelde çay için kullanılan) kısmında kokusu ve buharı çıkmaya başlayana dek yüksek, daha sonra da 3,5 - 4 saat kadar (45 dakika + her kilo için 45 dakika) orta ateşte kapağını açmadan pişirelim (Neden düdüklü tencere kullanmıyoruz diye soranlarınız olacaktır. Düdüklü tencerenin mikrodalgadan çok farkı yoktur kanaatimce. Yemeğin lezzetine etki eden şeylerden biri de zamandır).


Ahtopot pişirme tekniği  

Pişen ahtapotumuzun yumuşaklığını sivri bir bıçakla kontrol edelim. Bacakların en kalın kısmına bıçağı hafif bir itişle sokabilmeliyiz. Ahtapotu tencereden alıp geniş bir tabakta ılıtalım. En lezzetli yeri olan deri ve vantuz kısmını SAKIN SAKIN ayıklamayalım. Ahtapotumuz artık yemeye ya da kullanıma hazırdır. Pek yakında ahtapot tarifleriyle görüşmek üzere, Sevgilerimle...

aaron brooks
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Data pager
12
Sayfadaki kayıt adedi
PageSizeComboBox
select
Toplam sayfa adedi: 2

"İlk evvela şunu söylemeliyim ki denizlerin bu güzide mahlukuna reva görülen işkence yersiz, lüzumsuz ve canicedir. Günümüzde ahtapot dövmenin yerini eğer gerek duyulursa derin dondurucuda bir müddet bekletmek tutacaktır. Kaldı ki teknede taze yakalanmış ahtapotu hemen pişirmenin tadı da başkadır." YAZAR CANİCE ÖLDÜRME ŞEKLİ YANİ VURA VURA YERİNE BUZLUKTA DONRURUN VEYA HEMEN PİŞİRİN GİB DAHA İNSANİ!!!! TARİFİ VERİYOR. HA ÖYLE HA BÖYLE BALIKTA CANİCE BİR ŞEKİLDE KATLEDİLİYOR. KAFASINA BIÇAĞIN TERSİYLE VURARAK MESELA.. ÖNEMLİ OLAN KEYFİ VURUP ÖLDÜRÜP YEMEDEN ATMAKTIR. YEECEKSE MESELE YOK. AFİYET OLSUN. ZEYNEL YEŞİLAY

Üzüm sirkesi,şeker,tuz ve defne yaprağına ve vurmanın gereksizliğine katılıyorum.Ancak karabibere katılmıyorum(Baharatlar yemeklere piştikten sonra konduğu için.).Bir de eski bir ahtapot avcısı ve pişiricisi olarak,bu malzemelerle düdüklü tencerede rahatlıkla pişirilebilir ve tadından da bir şey kaybetmez.Piştiğini de kokusunun haşlanmış mısır gibi kokmaya başladığında anlarız.Afiyet olsun

" En lezzetli yeri olan deri ve vantuz kısmını SAKIN SAKIN ayıklamayalım. " Yazmışın da arkadaş koyduğun resimlerde bacaklar vs süt beyaz. Ayıklanmış. Bu nasıl iş ?

EVDE DEĞİL DIŞARDA KAYNATIN YOKSA HANIMINIZ SİZİ EVDEN ATAR BİLESİNİZ............. :)

Ahtapotun tadını almak istiyorsanız denizden çıktığında güneşte ve ağlarda kurutulur. (tuz ve güneş onu pişirir) Kuru ahtapot mangalda hiçbir katkı olmadan pişirilir. tadına bakın beğenmezseniz üzerine zeytinyağı kekik sarışsak dökerek te lezzet farkını kıyaslayın

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

TÜMÜDiğer Haberler
Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.

carpoint